Nőstény kecske neve
A borjú használatos még a fiatal bivalyra, elefántra és bálnára is. Az őznél a megfelelő nevek a bak, a suta és a gida. A juhval rokon háziállat, amelynek fején szarvak, állán pedig szakállszerű szőrzet látható. Elsősorban teje miatt tartják.
A hímet baknak, a herélt bakot cápnak a nőstényt anyakecskének a növendék kecskét pedig gidának, gödölyének vagy ollónak nevezik. Emse: fiatalabb nőivarú ( az Emese név nem ebből, hanem az ősi eme – anya, nő – szóból származik) de a szoptatós koca neve is tájszóval. A kecske hangját mekegésnek nevezzük. Kecskegida – hím kecske ivarérésig. Gödölye – nőstény kecske ivarérésig.
Ki tudja, hogy hívják a különböző állatoknál a hímet a nőstényt , és a kicsiket? Kicsinye nőstény : gödölye. Kifejlett nőstény : nincs neve , anya.
Mindez persze ismét feje tetejére áll, ha az ősi görög változatot tekintjük autentikusnak. De a többes szám elvileg sem stimmel. Kiméra csak egy volt, és nőnemű, neve alapján nőstény kecske. Egyes leírások három fejet is említenek, de a hitelesebb szemtanúk . A koponyák Adametzhez kerültek megvizsgálás céljából, aki megállapította, hogy a két bak és egy nőstény koponyája a . Megtanulni, hogy egy nőstény kecske mikor tüzel, és megérteni a tenyésztés alapjait, elengedhetetlen azon újdonsült kecsketulajdonosok számára, akik ezeknek a haszonállatoknak vagy házikedvenceknek szaporítását tervezik. Nemritkán a gerincen hosszabb szőrökből álló zászló húzódik végig.
A bezoár kecske (Capra hircus L.) Más neve : aegagrus. Noha valamivel kisebb, mint a kőszáli kecske , de mégis észrevehetően nagyobb, mint a mi házi kecskéink. A kifejlődött bak hosszúsága mintegy 1. Tavaly nyáron születtek.
Szelí barátságos, más állatokkal is jól kijön. Eladó vagy csere búr(boer) bakkecske ! Hazánkban úgy is nevezték: a szegény ember tehene. A hím kecske neve bak, a fiatal hímé gida, a nőstény kecske neve anya, a még nem ivarérett nőstény kecske pedig a gödölye. Fején egy pár tülkös szarvat visel, amely hátrafelé hajlik.
Kárpát-medencében élő népek már a honfoglaló magyarok bejövetele előtt tartottak kecskéket. Az őseink által behozott fajták ezekkel keveredtek, s így alakult ki a magyar. A tincses nevet azért kapta az amúgy magyar parlagi kecske , mert bundájának hosszú szőrszálai tincsekké, csomókká állnak össze. Legénybúcsúra rendelt nőstény kecske a legextrémebb szállodai kérés - De volt már igény bilincsre és édeshármasra a tulajdonossal.
Bár a szállástulajdonosok nem adhatják ki vendégeik személyes adatait, név nélkül sokan leírták, milyen tapasztalataik voltak a híres emberekkel.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése